اين نماز، نماز صبح بوده است

آفتابنیوز : محمدحسین جعفریان کارشناس ارشد مسائل افغانستان با انتشار این عکس نوشت: ۲۰۰۰ طالب اسیر رزمندگان مقاومت پنجشیر. حالم بهم خورد از این کپی پیست کردن شماها.تو همه سایتها همین را نوشته .خداییش یه عکس هم از این کاروانسرا دیدی ؟ سبلان به خاطر آبگرمهای طبیعی دامنه کوه، طبیعت تابستانی زیبا و پیست اسکی آلوارس مورد توجه گردشگران است. نکته جالب توجه درباره غار مر دو در این است که دو در ورودی مجزا دارد و به همین خاطر آن را «دودر» مینامند. از آن جا که در دو دههی گذشته با قلم فرسایی برخی افراد بیاطلاع از تاریخ، این داستان منتشر شده و به علاوه، در تکلفی ناشیانه، آن را بر “مثلث برمودا” و حوادث آن تطبیق کردهاند، لازم شد در اطراف این واقعه، کنکاش بیشتری صورت گیرد تا اذهان ارادتمندان به حضرت ولی عصر (عج) از این گونه خطاها پیراسته شود.

این ولایت با مساحت یک هزار و ۸۴۲ کلیومتر مربع، کوچکترین ولایت افغانستان است. در واقع افغانستان با وجود این تودههای عظیم و غول پیکر، دنیای اعجابآوری از زیباییها است. افغانستان از لحاظ معادن غنی و دارای معادن متعدد میباشد. همه امیدشان معادن این رشته کوه باعظمت می باشد مثلا معدن درالو و دیگر معادن . هیچ جای دیگر در کرهی زمین، آتشفشانها چنین دریاچهها و رودخانههای عظیمی از مواد مذاب را ایجاد نمیکنند. دانشمندان معتقدند که اگر روزی این آتش فشان فوران کند، عواقب فاجعه آمیزی، دامن بخشهای عظیمی از آمریکا و کانادا را خواهد گرفت.

بارش باران اسیدی نیز بهدلیل تولید اسید سولفوریک از دی اکسید گوگرد موجود در هوا پس از آتشفشان، اتفاق میافتد؛ البته در طول زمان این پدیده سبب خنک شدن کره زمین میشود.شاید در نگاه نخست، فوران آتشفشان پدیدهای مخرب به نظر برسد؛ اما خوب است بدانید که آتشفشانها دلیل حاصلخیزی زمینهای بایر میشوند. سکونت در این منطقه، بههیچوجه توصیه نمیشود و حتی برای آن، جریمههایی نیز در نظر گرفته شده است. خطرناکترین فوران این آتشفشان در سال ۱۶۶۹ اتفاق افتاد که در جریان آن، گدازهها و مواد مذاب آتشفشانی، چندین روستای مجاور و بخشهایی از کاتانیا، شهری باستانی در شرق سیسیل را تخریب کردند.

آتشفشانها در حالت کلی در مناطقی از زمین که پوسته سخت آن حالت فرورفته یا برآمده داشته باشند رخ میدهد و کوههای آتشفشانی نیز به همین ترتیب در طول زمان با انباشت مواد مذاب سرد شده به وجود آمدهاند.آتشفشان در تعریف علمی، یک ساختمان زمینشناسی است که مواد مذاب درون زمین از طریق آن به پوسته بیرونی و سطح زمین میرسند. حرکت صفحات زمین، تغییرات آب و هوایی و حرکت ماگما در نزدیکی هسته زمین، دلایل اصلی فوران آتشفشانها هستند.سنگهای لایههای زیرین زمین، در اثر گرمای هسته زمین ذوب میشوند و مایعی مذاب به نام ماگما با درجه حرارت بالا تولید میکنند.

اگر درصد خلوص آمونيوم دي کرومات بالا باشد قاعدتاً بايد واکنش صورت بگيرد اما اگر با درصد خلوص پايين باشد با نزديک کردن کبريت هم واکنش صورت نميپذيرد بنابر اين کمي پنبه را با پنس گرفته و به الکل آغشته کرده و آتش ميزنيم. این “کوه آتش” یکی از خطرناکترین آتشفشانها در اندونزی است که تقریباً هر ده سال یک بار بهطور متناوب، فوران میکند. در هر نقطه از زمین که بهلحاظ ساختار، پوسته برای فوران آتشفشان مناسب باشد نیز کوههای آتشفشانی تشکیل میشوند.ساختمان آتشفشان شامل دودکش، دهانه انفجاری و مخروط آتشفشانی میشود. فرآورده های واکنش علاوه بر ماده جامد سیاه رنگ باقی مانده که اکسید کروم است، شامل گازهای نیتروژن و بخار آب می باشد.

هوا آنقدر ابری است، که قله کوه مشخص نیست. هوا در این کمپ تا قله کاملا متغیر است بطوریکه هم آفتاب بود هم مه و هم بارش تگرگ. امکان کرایه کردن اسب برای حمل بارها در انتهای جاده تا کمپ ۲ و برگشت وجود دارد. سخنگوی سازمان آتشنشانی و خدمات ایمنی شهرداری اصفهان تاکیدکرد: بارها از شهروندان خواسته شده که با توجه به شرایط شیوع ویروس کرونا و نیز در هوای بارانی از کوهنوردی خودداری کنند. با اينکه بشر روي محيط واکنش قرار گرفته است ولي بازهم واکنش ادامه مي يابد (پس واکنش به اکسيژن نياز ندارد) و پس از مدتي روي بشر قطرات بخار آب را مشاهده مي کنيم (پس يکي از محصولات واکنش آب است).

فوراً بدون هيچ درنگي باديدن صحنه ي بالا بشر را سرو ته کرده و به آرامي روي کپسول چيني مي گذاريم تا از فوران جلوگيري کنيم. لایه های نمکی که این بخش از ته نشین را تشکیل می دهد با یکدیگر متفاوت هستند. در سال ۱۹۹۲ دو رود تشکیل شده از مواد مذاب، جمعیت ۸۰۰۰ نفری این شهر را با خطری جدی مواجه کرد. این روستا در دهستان کترا قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۰۷ نفر بودهاست.

این روستا در دهستان میاندامان قرار دارد و براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۹۵، جمعیت آن ۹۰ نفر بوده است. این آتشفشان که در ارتفاع ۵۴۰۰ متری سطح دریا قرار دارد، تهدیدی جدی برای پایتخت و جمعیت ۹ میلیون نفری آن و نیز شهرها و روستاهای متعددی که در نزدیکی آن قرار گرفتهاند، به شمار میرود و بیرحمترین آتشفشان در میان بیست آتشفشان دیگر در مکزیک است. پاکایا یکی از فعالترین آتشفشانهای کشور گواتمالا به شمار میرود. آتشفشان بزرگ سهند در 40 کیلومتری جنوب تبریز قرار دارد و با آتشفشانهای کوچکتر شمالغرب دریاچه ارومیه و مرکز آتشفشانی ارمنستان که در نزدیکی مرز ایران مستقر میباشد، مرتبط است.

ساعت 45/16 به مرز ایران رسیدیم و بعد از خداحافظی با راننده که انصافا آدم خوبی بود، وارد منطقه بازرسی شدیم و بالاخره ساعت 17 از خاک ترکیه خارج و قدم در خاک پاک کشور عزیزمان نهادیم. آتشفشان بزرگ سهند در 40 کیلومتری جنوب تبریز واقع است و با آتشفشانهای کوچک تر شمال غرب دریاچه ارومیه و مرکز آتشفشانی ارمنستان و آرارات که در نزدیکی مرز ایران واقع است ارتباط دارد. واکنش تجزیه ی آمونیوم دی کرومات با گرما دادن به آن آغاز می شود.

از این قله ی آتشفشانی در حال حاضر بخارات دی اکسید بسیاری متصاعد می شود. در این آزمایش ماده نارنجی رنگی بنام دی کرومات آمونیوم با گرم شدن شروع به تجزیه می کند. با نزديک کردن پنبه ي افروخته شده به تپه ي آمونيوم دي کرومات مي بينيم که اين بار واکنش صورت مي گيرد. ابتدا مقداري آمونيوم دي کرومات را وزن کرده و بعد به صورت تپه اي در داخل کپسول چيني در مي آوريم.

آمونيوم دي کرومات به هنگام حرارت دادن تجزيه مي شود يعني همان واکنشي که در آزمايش کوه اتشفشان روي مي دهد. اگر هنگام شب به کوه صفه اصفهان رفته باشید در صورتی که هوای شهر آلوده نباشد می توانید منظره زیبایی از شهر اصفهان را ببینید. البته رعایت نکات ایمنی در هنگام انجام آزمایش و حضور یک بزرگتر ضروری است. آزمایش کوه آتشفشان به این دلیل به این نام خوانده می شود که شبیه ساز شعله ور شدن آتشفشان است. در سال ۲۰۰۰ ده ها هزار نفر، این منطقه را تخلیه کردند و فوران موجب ذوب شدن یخچالها شد. ریزشی یا فرسایشی بودن دهانه و مخروط نیز با شدت و جنس سنگ و ترکیبهای موجود در فوران، ارتباط دارند.بهطور کلی، پس از فوران آتشفشانی حجم زیادی از گازها از دهانه کوه آزاد میشوند.

دیدگاهتان را بنویسید