امکان وجود زندگی در سیاره زهره( ونوس) قبل از کره زمین : تی پی بین

کارل پوپر (1994-1902م) از آنها می­پرسد: چگونه می­توان گفت یک نظریه به صرف اینکه به تحقیق تجربی نرسد، مهمل است؟ در واقع هیچ نظریه­ای در علوم تجربی صفت قانون به خود نمی­گیرد، مگر اینکه مستند به قلمروهای غیر تجربی، یعنی قانون علیت شود. در زمان مردم خود ، نیمی از آب در هسته واقع شد. از نظر اثبات­گرا­ها تمام گزاره­های متافیزیکی و دینی و اخلاقی و ادبیات و عرفان، هنرها و زیبایی­شناسی و مباحث تاریخی و ایدئولوژیک نیز همین­گونه و در نتیجه بی­معنا و غیر قابل اعتنا می­باشند (Edwards, 1972, v.II, p.56). اما به­نظر می­رسد هر چهار گزاره قابل مناقشه است؛ چراکه هیچ­یک از این گزاره­ها را نمی­توان با منطق اثبات­گرایی اثبات یا تأیید کرد.

بنیادی­ترین اصل اثبات­گرایی که «اگر گزاره­ای تحقیق­پذیر نبود، یعنی با روش تحقیق تجربی قابل اثبات نبود، بی­معناست»، خود تحقیق­پذیر نیست و بدیهی نیز نمی­باشد. در این صورت نقیض ادعاهای اثبات­گرایی هم ممکن خواهد بود. اثبات­گرایی به­عنوان یک روش تحقیق، قبل از هر کسی به­وسیله پوپر مورد مناقشه قرار گرفته است. هر دو گروه نیاز دارند تا گهگاهی از انسانها و دنیا کنارهگیری کنند و به جای خلوتی پناه ببرند و در این زمان تبدیل به افرادی گوشهگیر و منزوی میشوند.

ممکن است استقراگرایان برای فرار از این انتقادات، اصل استقرا را از شکل «اگر مشاهده شد که تعدادی الف در تعدای اوضاع و احوال مختلف دارای خاصیت ب بودند، همیشه آن الف­ها دارای خاصیت ب هستند»، به شکل «اگر مشاهده شد که تعدادی الف در تعدای اوضاع و احوال مختلف دارای خاصیت ب بودند، احتمالاً همیشه آن الف­ها دارای خاصیت ب هستند» تغییر دهند، اما مشکل دور همچنان پابرجاست؛ زیرا همان اخذ حقانیت استقرا از استقراست.

به­عنوان مثال همین­که با استفاده از قوانین کلی بتوانیم یک پیش­بینی فردی انجام دهیم، کافی است؛ چنان­که با استفاده از قوانین حاکم بر منظومه شمسی پیش­بینی کنیم که احتمالاً فردا صبح خورشید در ساعت معینی طلوع خواهد کرد. بنابراین با مشاهده واقعیت­های مکرر و تعمیم حکم آنها به کمک استقرا به قانون کلی می­رسیم و با کمک یک استنتاج ساده، به پیشگویی دست خواهیم یافت. دانشمندان امیدوار بودند که اطلاعات زیادی از اثرات برخورد دنبالهدار و سیاره به دست بیاورد. پس از گذشت مدت زمان ۴۰ سال فردی به نام کریستین هویگنس اعلام کرد که این دو جسم در واقع حلقه ها سیاره هستند که از جنس یخ و سنگ ساخته شده اند و دانشمدان هنوز از نحوه شکل گیری آن اطمینان ندارند.

با ما همراه باشید تا در مطالب بعدی شما را بیش از پیش با شرح واژگان و روزشمار نجوم و پدیده های نجومی آشنا نموده تا به این طریق بتوانید در ادامه بهتر و آگاهتر مطالب ما را دنبال نمایید. بهتر است بدانید فردوسی کتاب شاهنامه را از روی روایتهای حماسی که از گذشته ها باقی مانده بود، سرود و تمام عمر خود را بر سر این راه گذاشت تا نام ایران و ایرانی همیشه زنده بماند و از آنجا که شاعری شیعی مذهب بود، مردم به او اجازه ندادند که در قبرستان عمومی دفن شود و او را در باغ شخصی خودش به خاک سپردند.

این سیاره بدور خود حلقه هایی دارد، که به عقیده دانشمندان از درهم پاشیدن یکی از اقمار زحل بوجود آمده است. مسیحیان و کشیشان واتیکان، به عقایدی که در فیلم آواتار وجود دارد، اعتراض دارند. از این رو، کشف این نقطة مرکزی درآینده و در ایران باید صورت گیرد. آیا شواهدی تجربی بر این امر دارند؟ زندگی، چون فضانوردان به نوشیدن احتیاج دارند و چون اکسیژن یکی از اجزای تشکیلدهنده آب است و حرکت، زیرا هیدروژن را که جزو دوم آب است، اگر با اکسیژن ترکیب کنیم میتوانیم موتورهای فضاپیمایمان را با آن روشن کنیم.

سیارات بیرونی دور از خورشید و در مداری بزرگتر نسبت به خورشید قرار دارند . این در حالی است که بسیاری از دانشمندان براساس این روش­ها به تولید دانش می­پردازند و بخش وسیعی از معارف بشری برگرفته از این روش­هاست. زیرا این پیشگویی جزئی از آن قانون کلی پیروی می­کند و نسبت آن یک بر بی­نهایت است (popper, 2005, p.3-5). به­علاوه، واژه «در بیشتر موارد» هم مبهم است؛ چراکه از یک سو همیشه لازم نیست تعداد آزمایش­ها زیاد باشد تا مردم یا مشاهده­گران به قانون کلی برسند؛ بلکه گاهی با یک­بار آزمایش، مشاهده­گران حکم کلی می­دهند.

وقتی هم که علم مبتنی بر این پیش­فرض­ها متولد شد، بیانش مدیون فلسفه و جهان­بینی است؛ چراکه در قالب زبان بیان می­شود. یک راه برای انجام این کار ، خوردن غذای سالم و انجام ورزش روزانه است. در آن صورت کار بسیار دشوار و عملاً غیرممکن می­شود. و پیش از این که بر اثر گرما و فشار زهره از کار بیفتند، توانستند خاک زهره را مورد تجزیه و تحلیل قرار دهند. در بیشتر از هفت سال، این فضاپیما ۱۴۰۰۰ تصویر از هرمز و ماهها و حلقههای آن گرفت.

چگونه می­توان از وحدت روش در انسان و طبیعت سخن گفت، درحالی­که انسان می­تواند در برابر برنامه­های طبیعت مقاومت نموده و آنها را تحت سلطه خویش گیرد و با قدرت عقلانی و اندیشه­ورزی از میان روش­های مختلف، روش خاصی را برای زندگی انتخاب نماید. دانشمندان پس از پیدایش مسئله با حدس آغاز می­کنند و سپس می­کوشند با نقادی و آزمون (مشاهده و آزمایش) حدس خود را ابطال نمایند؛ اگر آن حدس در برابر آزمون­های سخت مقاومت کرد، صرفاً به­صورت موقت پذیرفته می­شود (همو، 1383، ص15).

مسئله این نیست که علوم اجتماعی باید بی­طرف باشد یا خیر، بلکه مسئله این است که چگونه باید جانب­دارانه باشد و از چه چیزی حمایت کند (رووت، 1389، ص15). ادوین آرتور برت به­تبع کانت درکتاب مبانی مابعدالطبیعی علوم طبیعی و الکساندر کوایره در کتاب از جهان بسته به جهان بیکران، به­صورت مفصل به این مطلب می­پردازند که حتی علوم طبیعی نیز مبتنی بر مبادی متافیزیکی هستند ((Burtt,1951, p.17-20. همو بود که ایمانوئل کانت (1804-1724م) تحت­تأثیر وی متافیزیک را غیرممکن شمرد (کانت، 1362، ص220-214). ناهید یا زهره دومین سیاره نزدیک به خورشید است و میان عطارد و زمین قرار دارد که از زمانهای قدیم شناخته شده بود.

علاوه بر مقارنه عطارد و خورشید شاهد مقارنه ماه و زهره باشید. ۱- سیاره زهره (سیاره ناهید) چیست؟ انحراف این سیاره باعث می شود که در زمانهای مختلف، تابش نور خورشید به قسمتهای مشخص، متغیر باشد. این تحولات جایگزینی صور در کجا رخ می­دهد؟ می توانید امسال گرم شدن زمین – به عنوان یکی از سیارات منظومه شمسی – و ضرورت حفظ آن را در دستور کارتان قرار دهید و با شعارهایی نظیر زمین سبز، آسمان زیبا یا مانند آن به مردم درباره حفظ محیط زیست و روشهای مبارزه با گرم شدن آن توضیح دهید. اما اتمسفر ونوس از گازهای گلخانه ای که بیشتر آن گاز دی اکسید کربن می باشد تشکیل شده است و بیش از حد گرم می باشد.

همچنین چگالی زمین از تمام سیارات دیگر بیشتر است. در فوریهی ۲۰۱۴، ناسا از نقشهی دقیق گانیمد در قالب تصاویر و انیمیشن ویدئویی رونمایی کرد که با استفاده از رصدهای فضاپیماهای وویجر ۱ و ۲ ناسا و همچنین فضاپیمای مدارپیمای گالیله ایجاد شد.سطح گانیمد از دو نوع سطح اصلی تشکیل شده است: تقریبا ۴۰ درصد از سطح گانیمد تاریک با دهانههای برخوردی متعدد و ۶۰ درصد آن به رنگ روشن با شیارهایی است که ظاهری خاص به گانیمد میبخشند.

این عینیت در علوم طبیعی مسلّم است، در علوم اجتماعی نیز باید رواج یابد (باربور، 1379، ص171؛ همچنین ر.ک به: هولاب، 1375، ص47). نهاد و این را نخستین مرحله معرفت فلسفی شمرد و روش صحیح برای متافیزیک را همان روشی دانست که نیوتن (1727-1642م) در علوم طبیعی به­کار برده بود. دنیای زیبا، شخصیت های فوق العاده عجیب و جذاب، طراحی و سبک گرافیکی بی نظیر و سل شید بازی که انتخابی فوق العاده بود، گیم پلی عمیق و فوق العاده، تعداد بیشماری سلاح مختلف و عالی و هر نکته مثبت دیگری که فکرش را بکنید در Borderlands وجود داشت و باعث خلق عنوانی بی نظیر و به معنای کلمه “خاص” شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید