اصحاب کهف – ویکی فقه

دراین نوشته کوشش شده است درابتدا به بررسی لغوی ومعناشناسانۀ واژۀ یلدا بپردازد،وجه تسمیه آن را بیابد علت واهمیت این جشن رادرزندگی مردمان عهد باستان ریشه یابی کند،نفوذ آیین متیرائیسم را دراروپا مشخص سازد،پیوند مهر ومیترا را با فریدون پادشاه اساطیری ایران درشاهنامه وتاریخ اسطوره ای ایران بیابد . درشاهنامه فریدون پادشاه اساطیری نماد روشنایی مهر وخورشید است ودراسطوره ها وتاریخ افسانه ای ایران با آیین مهر پیوند دارد. شهر چاریکار، مرکز ولایت پروان است که در ۶۴ کیلومتری کابل قرار دارد؛ این ولایت پنج هزار و ۹۷۴ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد و جمعیت آن در سال ١٣٩٩ حدود ۷۳۷ هزار و ۷۰۰ نفر اعلام شده است.

باوجودآنکه جهت استحصال برق سدهایى همچون نغلو، ماهى پر، سروبى و درونته بالاى دریاى کابل احداث شده، ولى بازهم بهره بردارى اقتصادى درصنعت وزراعت از آب هاى این حوزه آبى اندک بوده واضافه آب آن پس از آبیارى مناطق وسیعى درایالت صوبه سرحد وارد دریاى سنددرخاک پاکستان میشود. بد نیست بدانیم در زمان ابوریحان بیرونی دی ماه را “خورماه ” به معنی خورشید ماه نیز می گفتند وبعدها دی با مفهوم آفتاب وروشنایی به شکل day به معنی ساعات روشن روز وارد زبان انگلیسی شدو امروز به معنی 24 ساعت به کار می رود . زمانیکه به خدمت سربازی فرا خوانده شد، به دلیل دارا بودن سوابق سیاسی، از تحویل اسحله به وی، خودداری کردند اما احمد همچنان ادامه میداد و در هدایت اذهان سربازان و اطلاع آنها از وضعیت موجود، نقش عمدهای را بر دوش داشت.

تصور کردند مرده است او را رها ساخته خارج شدند. بخشی از مناطق لُرنشین کنونی یعنی لُرستان در تصرف کاسیها و بقیه مناطق چون بختیاری، کهگیلویه و بویر احمد و ممسنی جزو قلمرو عیلامیان بود سپس اقوام آریایی پارسی زبان در حدود سه هزار سال پیش (۸۰۰ ق م) به این مناطق مهاجرت کرده و به تدریج بر عیلامیان و کاسیان پیروز شدند و فرهنگ و زبان خود را جایگزین فرهنگ و زبان آنها کردند. لُرها یکی از بزرگترین گروههای قومی در ایران هستند که نزدیک به سه هزار سال پیش همانند دیگر آریاییان از آسیای میانه به ایران آمدهاند.

یکی در میان مردم فارس اطراف تخت جمشید در شمال شرقی خلیج فارس و دیگری در میان لُرها یا کوه نشینان سمت مغرب. درمیان ما ایرانیان هنوز این رسم برجای مانده که دربلندترین شب سال ، یا شب چلّه ،افراد خانواده گرد هم آیند و آجیل و شیرینی می خورند،آنها که گرم مزاجند خنکی ، مانند هندوانه و آنها که سرد مزاجند گرمی مانند خرما و انجیر و ارده شیره خورند تا طبع و مزاجشان برگردد . مهر خود علاوه برخورشید که نورافشان است ومرکز گرمی وحرارت و پایۀ زندگی که پایه و مایه وصلت و عشق و ازدواج است .

بر این اساس، بایستی این سیصد نفر که از خواص حضرت هستند، نیز دارای عمرهای طولانی باشند و تا اکنون نیز در قید حیات بوده و پس از حال نیز به زندگی ادامه دهند، تا زمان ظهور فرا رسد . پامیر کوچک بدخشان ۵۳۵۵ متر – درواخان۶۲۸۱ متر – سفید خرس، ترغان۳۹۸۲ متر – بامیان ۵۴۱۳ متر کوه بابا ۴۷۵۵ سکرم نورستان شاه مقصود (۲۷۷۳ متر) ، مزار (۳۷۸۷ متر) هزار جات (۴۱۰۱ متر، تمران و در بندبیان سفید کوه بالا کوه (۳۸۷۲ متر) دوشاخ (۲۱۱۰ متر) یاه بند ۲۵۶۰ متر – سیاه کوه – هند و کش ۶۲۹۸ متر رشته جبالی است در شمال افغانستان كه از كشمير تا افغانستان ادامه دارد و به رشتهء كوههای معروف به كوه بابا میپيوندد.

استاد علامه طباطبایی دریکی از سروده های خود به این آیین به شکلی ایهام گونه اشاره دارد. شاعران فارسی زبان از یلدا بسیار گفته اند، ازجمله سه شاعر صاحب نام متعلّق به نهصد تا هزار سال پیش به ارتباط مستقیم یلدا و حضرت مسیح اشاره کرده اند. در سال ۱۸۹۹ درباره نژادهای جنوب غربی آسیا مینویسد: «فلات بزرگ ایران دارایی خصوصیات جغرافیایی برجسته نیست و در نتیجه در بین مردم ایران انواع مختلف نژادی باهم مخلوط شده، معهذا سه نوع تأثیر مشخص نژادی در کار بوده که از ایرانیان خالص نوعهای فرعی متنوع به وجود آورده است نوع ایرانی خالص فقط در دو ناحیه محدود پیدا میشود.

به معنای محبّت و دوستی نیز است و سرمایه دوستی زن و شوهر را مهریه گویند. بدخشان چتر سیمین زمین است.طبیعت را در انگشتر نگین است. بدخشان چتر سیمین زمین است،طبیعت را در انگشتر نگین است. بدون خورشید هیچ گونه گیاه سبز وجود نخواهد داشت ،ودرچرخه حیات برروی کره زمین بدون گیاهان سبز هیچ جانوری هم وجود نخواهدداشت ،زیرا درزنجیره نیاز موجودات به یکدیگر جانوران گوشتخوار مجبور به تغذیه از جانوران علفخوار می شدند.

گاو نیز در آیین میترائیسم نماد آفرینش زمین است که فریدون را می پروراند. همچنین از آیات زیر مشخص می شود که گذر زمان برای اصحاب کهف با افرادی که خارج از غار بوده اند متفاوت بوده است. و با افراسیاب چلابی نیز نزاع کرده است. به پیدا کردن لعل بدخشانهزاران از بشر، جان کرده قربان. بدین ترتیب اژی دهاک برخورشید پیروز شد و آن را به دونیم کرد . در ۶۷۰ ق مناظرهای – در تنزیه خداوند از تشبیه – با اهل بروجرد کرد.

لُرستان کنونی که بخشی از سلسله جبال زاگرس (zagros) است با کوههای بلند و یخچالهایی طبیعی و درههایی مرطوب و یا پر آب و با طبیعتی سازگار، که از کهنترین زمانها و دورههایی که تا کنون شناخته شده، زیستگاهی برای انسان و جانوران و درختان و گیاهان بوده و یکی از چهار منطقه زیستی با شاخصهای فرهنگی شناخته شده در خاورمیانه است. مهر پرستی یا میتراییسم از مرزهای ایران فراتر رفت . بعد از انجام تحصیلات مقدماتى و معمول زمان به نجف رفت و علوم معقول و منقول را فرا گرفت و مجتهد شد.

از ابوقبیس و « کوه قیعقعان » به نام« اخشبان مکه » یعنی دو کوه سخت که نمی توان از آن ها بالا رفت یاد کرده اند. در بسیاری از موارد در ذکر نام پدران صاحب مرقد تا اتصال به معصوم از باب اختصار در نسب، نام یک یا چند واسطه حذف شدهاست. بنابراین ،یلدا نامی است که مسیحیان سریانی برای تولد عیسی به کار برده اند وایرانیان آن را برای همان روز که آغاز بلند شدن روزها یا تولد خورشید بوده به کار می برند. لُرد کرزن انگلیسی نیز مطالبی به شرح زیر بیان داشته است: «این موضوع که لُرها از چه قوم و طایفهای بودهاند و از کجا آمدهاند از رازهای باز نشده تاریخ بوده است و خواهد بود… آیا ایشان جزو نزکها هستند؟ آیا اصل و ریشه ایرانی دارند؟ آیا ازنژاد سامیاند؟ این سه فرض طرفدارانی سرسخت داشته است.

از این قلعه بار ها و بار ها در کتاب های افسانه ای و تاریخی نام برده شده است، اما هیچ کس اطلاع ندارد که این قلعه دقیقا در کجا واقع شده است. پرسیدم: غذای شما از کجا تامین میشود؟ اگر نگاهشان مىکردى، از آنان مىگریختى؛ و سر تا پاى تو از ترس و وحشت پر مىشد!». تولد عیسی مسیح برهیچ کس به درستی معلوم نیست ،نه سالش ونه روزش و پر واضح که اگر معلوم بود اختلاف وکشمکش برسر آن قرن ها ادامه پیدا نمی کرد . پس از تحصیل مقدمات در زادگاه خود در هفدهسالگی به تهران آمد و در نزد میرزا حسن آشتیانی ، میرزا ابوالقاسم کلانتری و سید صادق طباطبائی به تحصیل علم فقه و اصول پرداخت.

دیدگاهتان را بنویسید