اصحاب کهف – ویکی شیعه

کشور ایران همواره یکی از مناطق بسیار جذاب برای گردشگران بوده و دیدنی های بی شمار آن مقصدی برای سفرهای متنوع. شیوۀ معماری اورارتو در ابنیۀ پاسارگاد، و مقبرۀ داو دختر نزدیکی فهلیان فارس ـکه بر روی صخره ای ساخته شده ـ بی تأثیر نبوده است. کوه بیستون قلل کوهستان پرآو کوهی در نزدیکی شهر بیستون و ۳۲ کیلومتری شرقی شهر کرمانشاه، در شهرستان هرسین واقع شده و سنگنبشتهی بیستون بر روی آن قرار دارد.

شهر اصفهان در جنوب غربی ایران و در نزدیکی کوههای زاگرس قرار گرفته است. میتوان گفت کوه صفه به یکی از نمادهای طبیعی شهر اصفهان تبدیل شده است ولی همچنان به اندازه زاینده رود برای دیگران شناخته شده نیست. جاده کمربندی، بزرگراهها و خیابانهای اصلی، رودخانه زاینده رود، باغهای ناژوان و میدان نقش جهان ساختار عمده این شهر را تشکیل میدهد. قله جنوبی بلندتر از قله شمالی است؛ اما در قله شمالی منظرهای بهتر و گستردهتر از شهر را خواهید دید.

طبق نظرات کوهنوردانی که از این مسیر یا مسیرهای مشکل دیگر، قله را فتح کردهاند، چنین برداشت میشود که نوع سنگها و صخرههای کوه صفه به صورتی میباشد که نمیتوان به عنوان دستگیره در صخره نوردی، صد در صد روی آن تکیه کرد و گاهی این سنگها که زیر دست یا پا به عنوان تکیه گاه انتخاب شدهاند از جای خود کنده میشوند و کوهنورد سقوط میکند. طبق تحقیقات معلوم شده است که خاچیک نام فرد ارمنی بوده است.

نکته قابل توجه درباره چشمه پاچنار این است که تحقیقات باستان شناسان نشان میدهد که این چشمه، منبع اصلی آب برای قلعه شاهدژ بوده و از طرفی قدمت قلعه به زمان ساسانیان میرسد و موقعیت جغرافیایی و فاصلهای که با چشمه پاچنار دارد، نشان میدهد که این چشمه نقش مهمی در مکان احداث قلعه داشته است. کوه صفه اصفهان از نظر موقعیت جغرافیایی در داخل شهر اصفهان میباشد. در داخل قلعه نقبی عجیب و جالب توجه وجود دارد که دهانه آن تا 10 متر به طرف خاور و جنوب دارای شیبی تند است و 15 متر عمق دارد.

در این کابینه وزارت کشور را خود بر عهده گرفت ولی تحریکاتی از طرف بعضی از نمایندگان مجلس به عمل میآمد و با در نظر گرفتن این نکته که محمدعلی شاه قصد آشتی و سازش با مشروطه و مجلس را داشت مشیرالسلطنه را وادار به استعفا نمود و به جای او ناصرالملک همدانی به ریاست دولت رسید. بدین ترتیب، داریوش که متعلق به شاخه دیگری از دودمان هخامنشی بود به تخت نشست و پادشاهی از خانواده کورش به خانواده او منتقل شد. ضمن اینکه گروه کوه نوردی البرز دامغان برای رفتگان علو درجات و برای بازماندگان (خانواده محترم و همنوردان )صبری جزیل را از درگاه خداوند خواهان است.

اگر از افرادی هستید که به کوه نوردی علاقه دارید می توانید در اصفهان به بازدید از کوه صفه بپردازید، از امکاناتی که در آن جا وجود دارد نهایت لذت را ببرید. در اطراف چشمه پاچنار کوه صفه اصفهان، پوشش گیاهی زیبایی شامل درختان چنار و بوتههای سرسبز بوجود آمده بود که به همین دلیل از زمان دور نام این چشمه را به عنوان پاچنار انتخاب کردند. شاید نام این کوه را شنیده باشید و برای شما سؤال بوجود بیاید که کوه صفه در کدام شهر است؟

مقدسی از کوه نقرهٔ (جبلالفضة) این شهر یاد کرده و افزودهاست که در آنجا، درم (سکهٔ سیمین) بسیار است. سیصد متر مانده به مسجد الاستراحه، خیابان فرعی است که تقریبا در برابر آن یک پمپ بنزین با سرپوش کلاهکی هست. و در هشتصد و شانزده قدمي مقبره حضرت حمزه، در انتهاي درّه مسجدي است که حضرت رسول الله در روز احد در حالت جراحت و به تنهايي در اين مکاني که مسجد است نماز خوانده اند و حضرت صادق به عقبة بن خالد فرمودند که در اين مسجد نماز بخوان.

عبدالله بن اُبي سرکرده منافقين، با سيصد نفر از همفکرانش از ميانه راه برگشت و رسول خدا(صلي الله عليه وآله) با هفتصد نفر که صد نفر از آنان زره دار و پنجاه نفر کماندار و تيرانداز بود و تنها دو اسب به همراه داشتند وارد منطقه اُحد گرديد و چند نفر نوجوان را به خاطر کمي سنّشان از حضور در جنگ منع کرد. این تله کابین دارای دو خط جداگانه میباشد که در ادامه بیشتر در مورد آنها صحبت خواهیم کرد و اطلاعات اولیهای را در این زمینه با شما در میان می گذاریم.

او در ادامه خاطر نشان کرد، دشمن چندین بار از سمت شهر جبل السراج واقع در ولسوالی پروان به سوی شوتول -یکی از ورودیهای دره پنجشیر حمله کرد- ولی در تمامی موارد حملات آنها شکست خورد. رمزگشایی او از خط میخی، باعث شد، تا خطوط عیلامی و بابلی نیز در مطالعات آشورشناسی مورد بررسی و رمزگشایی قرار گیرند. به دنبال اعلام جرم او در مجلس سنا و شورا عدهاى وزیر دادگسترى را مورد استیضاح قرار دادند و او ناگزیر حکم خود را لغو کرد.

معروف ترین جاذبه کوه صفه قلعه شاهدژ است که در بلندترین نقطه کوه و در شمال غربی آن قرار دارد و آن را با عنوان قلعه دیو نیز می شناسند. کشور ایران دارای کوه های بسیار زیادی است که در بین این کوه ها 10 کوه آتشفشانی اند. هر چند که شاید افرادی که در شهر اصفهان ساکن نیستند نام این کوه را نشنیده باشند ولی تمام اهالی اصفهان، کوه صفه را میشناسند و خاطرات بسیاری از آن دارند. کوه صفه اصفهان بخشی از رشته کوه زاگرس میباشد که در جنوب شهر اصفهان قرار گرفته است.

کوههای اژدها و غار نمک بخشی از معادن نمک کوهدشت کهن گرمسار است که امروزه به یکی از جاهای پر طرفدار و جذاب گردشگری تبدیل شده است. یکی از جاذبههای گردشگری این شهر تاریخی کوه صفه است. کوه صفه در کدام شهر است؟ پس از دو تلاش ناموفق، در سومین تلاششان در ساعت ۳ و ۱۵ دقیقه بعد از ظهر به قله رسیدند. خداوند اسمان دنیا را به ستارگان مزین کرد و بعد طبقات دیگر آسمانها ایمان آوردند.

سوقالثمانین یا دیرالجودی اولین مقامی بود که بعد از طوفان نوح بر روی زمین بنا گردید و اکنون ویران است. همچنین کوه صفه در جنوب شهر اصفهان، بر روی کوه صفه، در جنوب تقاطع بزرگراه های شهید اقارب پرست و شهدای صفه واقع شده است. بهطورکلی کوه صفه دارای دو قله است؛ قله جنوبی و شمالی که قله جنوبی بلندتر از قله شمالی است؛ اما قله شمالی منظره بهتر و گستردهتری از شهر را دارد. مسیر مرعشی کوه صفه یکی از مسیرهای کوهنوردی برای فتح قله یا قلههای کوه صفه میباشد. از آخرین زمان فوران آتشفشان قله سبلان اطلاعی در دست نیست؛ اما شکل قطعه قطعه گدازهها در مساحتی بهاندازه ۱۲۰۰ کیلومتر مربع، در دامنههای این کوه، از فورانهای شدید و پی در پی آتشفشان در این کوه در سالهای دور خبر میدهد.

دیدگاهتان را بنویسید