استان لرستان – ویکیپدیا، دانشنامهٔ آزاد

در ایران هم باور دارم که تاجیکان هستند، بلکه این را من شخصاً دیدهام. ولی آیا او میداند که زبان این تاجیکان پارسی نیست، بلکه سریکولی (یکی از زبانهای پامیری و ایرانی شرقی) است؟ داریوش رجبیان: در اینکه شمار تاجیکان در ازبکستان بهمراتب بیشتر از آمارهای رسمی است کسی شک ندارد. چون «زبان تاجیکی» یک اصطلاح سیاسی و آفریدۀ اتحاد شوروی است و کاربرد آن صرفاً در حوزۀ رسمی است و فراتر از قلمروی شوروی پیشین به کار نمیرود. البته، کارشناسان حوزۀ فرهنگی فرارود این نکته را بهخوبی میدانند. نامخانوادگی «تاجیک» در حوزۀ فرهنگی ایران فراوان است و تنها دلیل آن کاربرد واژه «تاجیک» بهمعنایِ «ایرانی» است.

باید بدانیم که در کشورهای اروپا «ملیت» بهمعنایِ «شهروندی» است. آیا این بهمعنایِ مترادف یا هممعنابودن «تاجیک» و «ایرانی» نیست که چیست؟ نه. «تاجیک» همواره مترادف «ایرانی» بودهاست. اگر منظور آقای عثماناف صرفاً مردم شرق ایران بودهاست، منظورش از «فارس» چه بودهاست؟ خود پیغمبر(ص)، با اینکه تمایل به خروج از مدینه نداشت، به این مشورت احترام گذاشت و با یک نفر از اصحاب براى مهیّا کردن اردوگاه از شهر خارج شد و محلّى را در دامنه کوه احد که از جهت شرایط نظامى موقعیت حسّاسى داشت، براى اردوگاه انتخاب نمود. بیشک باید عنوان کرد بدون راهنمای محلی، صعود و فرود از این کوه میتواند با مشکلات و چالشهای فراوانی همراه باشد، لذا توصیه میگردد به دلیل خاص بودن منطقه از لحاظ آب و هوایی و پوشش خاص کوهستانی و همچنین جلوگیری از اتلاف وقت با راهنمای مطمئن به این کوهستان سفر کنید.

کوه نمک قم در ۲۰ کیلومتری جاده جعفریه به سمت قم قرار گرفته که از زیباترین جاذبه های طبیعی شهرجعفریه در استان قم می باشد و دریاچه کوچکی که اطراف آن را کوه ها و صخره ها فرا گرفته است زیبایی دوچندانی به منطقه بخشیده است ،این دریاچه در نیمه دوم سال به دلیل حجم بالای تبخیر آب تبدیل به لایه ای قطور از نمک شده و در این روزها قطر نمک بسته شده بر روی این دریاچه به ارتفاع نیم متر نیز می رسد.اشکال مختلف ، زیبا و منحصر به فردی در این کوه نمک به چشم می خورد که می تواند محلی برای جذب گردشگران و توریست باشد.

درست در دو کیلومتری شرق محلی که کشتی هم اکنون قرار دارد، دهکده ای وجود دارد که «کارگاکونماز» نامیده شده است. بنابرین چه بسا این نام کاربردهای قدیمیتری داشته و قلههای مرتفع دیگری را نیز بیان میدارد که این نام به آنها داده شده و حتی امروز هم بدان نامیده میشوند. در سال ۲۰۰۲، روزنامه پیپلز دیلی مقالهای منتشر کرد که در آن با ادامه استفاده نام انگلیسی این کوه در غرب مخالفت کرده بود. این کوه به سبب وجود انبوهی از گیاهان، چمنزارها، گلزارها و مراتع چهره ی بسیار زیبایی پیدا کرده و به عروس کوه های ایران شهرت یافته است.شقایق های صحرایی و آلاله های روییده شده در دامنه های این کوه و گونه نادر لاله واژگون منظره ای تماشایی را پیش چشم هر بازدید کننده ای قرار می دهد.پرندگان بومی و مهاجر، پستانداران متعدد و گونههای متنوع و نادر آبزی نیز در این کوه و دامنه هایش زندگی می کنند و بر زیبایی آن می افزایند.

برخی چون تو ماشک برآنند که (استان کوهستانی) که یونانیان از آن یاد کرده اند. داریوش رجبیان: من از شخص ابراهیم عثماناف پرسشی دارم: که به شما گفتهاست که در قدیم صرفاً چهار(!) «خلق» ایرانی (تاجیک) بودهاند و دیگر هیچ؟ داریوش رجبیان: در افغانستان هیچ پارسیگویی خود را «تاجیکزبان» نمیداند. در افغانستان هیچ پارسیگویی خود را «تاجیکزبان» نمیداند. اول: آثاریکه دراثرکاوش های قانونی باستانشناسی کشف گردیده وبراساس قرارداد های رسمی بنام آثار هنری افغانستان در موزیم ها و گالری های جهان چون موزیم گیمه پاریس ثبت اند که درین مورد موضوع روشن است.

کوه؛المپ، طور، موسي، البرز،ضحاک، جمشيد، فريدون، قاف، عنقا، سليمان، کشف الاسرار. جالب است بدانید که بر اساس نظری مراد از کوه قاف، همان البرز کوه افسانه ای اساطیر ایران باستان است. پیام این اثر در بیستون کرمانشاه پشتیبانی اهورامزدا از سلسهی ایرانی، اقتدار پادشاهی داریوش و شکست دشمنان و پادشاهان دروغین در مقابل داریوش بزرگ است. س: می گویند، بعد از شکست تپه ی سرخ اولین جلسه را در دشت ریوت درخانه ی حاجی متین برگزار کردید، چند نفر بودید؟

ملا علی بابا مهرانی: از شعرا و ادبای عصر زندیه. ابراهیم عثماناف: آنگلیوس، مورخ گالّندی (هلندی)، هنوز عصر هفده به خراسان آمده، با حیرت مینویسد که در کشور فارس مردم خود را تاجیک میگویند. اما امور سیاسی گاه ضرورتهایی را دیکته میکند که با واقعیتهای علمی سازگار نیست. این حقیقت علمی را باید بدون عینکهای سیاسی دید. حتی برخی معتقدند کوه نور در حقیقت همان سنگ قیمتی افسانهای است که در داستانهای بهاگاواد پورانا، درباره کریشنا، یکی از محبوبترین خدایان هندو به آن اشاره شده است. دراین کتاب تاریخ معلومات مفصل درباره اقامت امیر آینده افغانستان عبد الرحمان خان در قلمروی بدخشان وجوددارد که از ترکستان روسی به آنجا فرار نموده بود.در سال ۱۸۷۹ محمد عمر خان حکمران اسبق رستاق که قبلا به کولاب گریخته با عبدالرحمان خان پیوسته بود،پس ازتسخیر بدخشان توسط عبدالرحمان خان،بحیث حکمران بدخشان تعین شد.

استاد سرآهنگ یگانه نواگر بزم موسیقی پنیاله و شاگرد استاد عاشقعلی خان بود (که در هندوستان شهرت بسزایی داشتند). البته که نه. حتی امروزه در شیراز ترکتباران به رسم قدیمی به ایرانیان پارسیگو «تاجیک» میگویند، چه برسد به هشتصدسال پیش که سعدی اهل آن دوران بود. درست مثل یک ماکت سه بعدی از یک کوه آتشفشانی در دوران ماقبل تاریخ. این ستاره نماد،آیا (در دورههای بعد اینانا و بعدها آناهیتا) خدای آفرینش سرزمین آراتا در دوران پایانی سده ۴ (پیش از میلاد) بوده است.

آیا او از سرزمین تاجیکستان کنونی به پارس پناه بردهبود؟ آنگاه پشت به خورشيد کرد، در حالي که دشمن در برابر او بود. باید به این استاد توصیه کرد، تا تاریخ سکاییها، مادها، پارتها، ساگارتیها، کاردوخها، کرتیها، کاسپیان، کادوسیان، رخجیها، داهانها، زرنگها و بسیاری دیگر از مردمان همتبار ما را هم در دایرۀ مطالعات خود قرار دهد، تا دریابد که «در قدیم فقط چهار خلق نبود». گرچه طول این دریا تا کول سیستان به 1000 کیلومتر می رسد و به واسطه گرمای زیاد و ریگستانی بودن مسیر ، بیشتر در راه گم می شود . کوه صفه از نظر ساختار زمینشناسی کوهی سرسخت، خشن و صعب العبور به شمار می رود و به همین دلیل برای ایجاد ساختار دفاعی کاملا مناسب به نظر می رسد.

قطارها هر دوشنبه، چهارشنبه و یکشنبه از پایانه Moskva Kazanskaya شهر مسکو پس از گذر از شهرهای ولگوگراد، آتیرائو و ترمذ به دوشنبه میرسند. اما نکته قابل ملاحظه در این میان نحوه اجرای تاکیدها در هر قوم است که باعث تفاوت و ایجاد ویژگی برای هر قوم میگردد. شرکت ارتباطات کوه نور با نام تجاری نورتل سال 1379 با هدف فعالیت در حوزه ارتباطات و با مأموریت ارائه خدمات تلفن ثابت از طریق بخش خصوصی تاسیس و در سال 1381 موفق به اخذ اولین پروانه ایجاد شبکه و اپراتوری دوم تلفن ثابت از وزارت ارتباطات و فنآوری اطلاعات با ظرفیت 100 هزار شماره در استانهای اصفهان و مرکزی شد.

و اگر میخواستهاست تمام مردمان ایرانی را برشمرد، چرا از دیگران نام نبردهاست؟ یا تصور بر این است که آن آدمان همگی از تاجیکستان امروزی به فارس مهاجرت کردهبودند؟ بنابراین آرایش قوا را در این مواضع به گونه ای بر هم ریخت که تمام شناسایی های انجام شده برای انجام عملیات، غیر قابل استفاده شد. واناتو جزیره ای است که کمتر کسی از آن خبر دارد، اما مردم آنجا، از خوشبخت ترین مردم جهان محسوب می شوند. این استدلال درموردِ مردمان همۀ شهرهای بزرگ ازبکستان، از جمله خیوه و پیرامون آن (خوارزم)، صدق میکند.

تاق برحسب هشت قسمت اصلی بنا شده و ارتفاع گنبد که نزدیک به 9 متر است از سنگ و گچ ساخته شده است.این مقبره نیز از جمله زیارتگاههای «علی الهی» ها است که ظاهرا به داوود از یاران سلطان اسحاق که در قرن هفتم می زیسته است تعلق دارد. برای بازدید از گنبدهای نمکی جاشک، وسیله نقلیه عمومی وجود ندارد. پارسیگو، پارسیوان و پارسیزبان اصطلاحات قابلِقبول برای همزبانان ما در افغانستان و فراتر از آن است. برای مثال دختر کوتاهa short girl . هدیه تاجیک حقوقدان، روزنامهنگار و سیاستمدار نروژی است که اصالت پاکستانی دارد. داریوش رجبیان: آن زن پاکستانی که آقای عثماناف میگوید هدیه تاجیک است.

عبدالجمیل تاجیک هم یک پزشک و فیزیکدان معروف آمریکایی است که تبار پاکستانی دارد. ابراهیم عثماناف: در پاکستان، نمیدانم کسی خود را تاجیک مینامد یا نه، اما یک زن پاکستانی که در اروپا وزیر شده، خود را تاجیک معرفی کرد؛ یعنی هستند. قصد داریم در اینجا به معرفی این کوه زیبا بپردازیم. او خود را «تاجیک» معرفی نکردهاست چون ملیت او نروژی است. نامخانوادگی او «تاجیک» است. داریوش رجبیان: این نکتهای که آقای عثماناف ذکر کردهاست، خلاف باور او را ثابت میکند. خود آقای عثماناف صحبت از تاجیکان سریکولی در چین میکند. این اعتراف آن است که آنجا تاجیکان بسیارند.

دیدگاهتان را بنویسید