آیا می دانید چرا مریخ سرخ است؟

این عکس مربوط به ۹ روز بعد از شروع فورانهاست و لایه کمرنگ اطراف دود هم مربوط به خاکستر آتشفشان بوده که بر روی زمین نشسته است. خدمه ماموریت اکسپدیشن ۳۰ در ایستگاه فضایی بینالمللی این عکس شگفتانگیز را ثبت کردند؛ ۳۸۶ کیلومتر پایینتر از ارتفاع قرارگیری ISS نورهای ایرلند و شمال بریتانیا را میبینیم که تا قبل از رسیدن لایه نور طلوع آفتاب از سمت شرق، همچنان روشن هستند. آنچه در بالا میبینیم از تصویر قبلی هم سورئالتر و دیدنیتر به نظر میرسد؛ دان پتیت (Don Petit) از خدمه ماموریت اکسپدیشن ۳۱ ایستگاه فضایی بینالمللی با استفاده از تکنیک شگفتانگیز لانگ اکسپوژر و به کمک دوربینی که بر روی ISS ثابت شده بود، تصاویر گوناگونی را با یکدیگر ترکیب کرد تا عکس بالا را از چرخش ستارهها و حرکت نورهای زمینی خلق کند.

در صورت کشف، این سیاره اولین غول پیکری خواهد بود که از سال ۱۸۴۶ تا به امروز یعنی زمان کشف نپتون، به فهرست سیارگان اصلی منظومه شمسی افزوده شده است. این دلتا میلیاردها سال قبل از رسوباتی که یک رودخانه به دریاچهای باستانی در این دهانه میریخته، ساخته شده است. این پدیده یک نقاشی نیست و آنطور که دانشمندان گفتهاند، شکوفه زدن فیتوپلانگتونها آن را به وجود آورده است؛ ماهواره Envisat این تصویر را در سال ۲۰۱۱ ثبت کرد و تجهیزات پیشرفته این ماهواره شامل سنسورهای رنگ اقیانوس هستند که میتوانند از فضا، اطلاعات شگفتانگیزی از جمله گونه خاص فیتوپلانگتونها را بر اساس رنگ به وجود آمده در اقیانوس تشخیص دهند.

تصاویر منظومه شمسی مجموعهای چشمنواز از عکسهای تهیهشده از سیارهها و اجرام آسمانی موجود در سیستم ستارهای ماست که به کمک تجهیزات ستاره شناسی پیشرفته جدید، گردآوری شده است. زحل در لغت به معنی فاصله و دوری گزیدن است. از آنجا که شرایط محیطی سیاره برای وجود آب مایع کاملاً ایده آل می باشد و شواهد علمی نشان می دهد که وجود آب مایع به معنی وجود حیات است ، استیون ووت معتقد است: “احتمال وجود حیات در این سیاره 100% می باشد” .

انجام این کار، خوشبختی، شادی، رفاه و صلح در زندگی را به مدت طولانی به آنان عطا خواهد کرد. سیاره صبحگاهی تیر ساعت14 و 30 دقیقه روز 24 آذر به «بیشترین کشیدگی غربی» خود رسیده و بهترین شرایط را برای مشاهده در افق صبحگاهی دارد در این شرایط جدایی سیاره تیزپای تیر از مهر تابان 21،3 درجه خواهد بود. در ابتدای فیلم میتوان بخش غربی مریخنورد را مشاهده کرد و سپس تصویر به سمت شمال سیاره حرکت میکند.

با در نظر گرفتن فاصله عظیم موجود میان ستارگان و شعاع نسبی کوچک آنها ، به آسانی میتوان حساب کرد که در طول مدت چند بیلیون سالی که از تشکیل آنها گذشته ، احتمال چنین برخوردی برای هر یک از ستارگان تنها یک چند بیلیونیوم است. با ترکیب تمامی تصاویر جزئی و شگفتانگیزی که این ماهواره از سطح زمین ثبت کرده بود، عکس بالا به وجود آمد. چیزی که این عکس را از مابقی زیباترین تصاویر زمین متمایز میکند، ارتباط آن با بحث فضانوردی و سازمان فضایی ناسا است؛ آنچه در بالا میبینیم نمای شهر هیوستون تگزاس بوده که به عنوان شهری که مرکز فضایی جانسون، محل آموزش فضانوردان در آن قرار گرفته، شناخته میشود.

تیله آبی (blue marble) نام تصویری از سیاره زمین است که در سال ۱۹۷۲ توسط خدمه ماموریت آپولو ۱۷ به ثبت رسید. یکی از بهترین راه ها برای انتخاب اسم زیبا و خاص برای اینستاگرام و در کل شبکه های اجتماعی استفاده از تلفیک نام های اشیاء، میوه ها وشخصیت های معروف فیلم ها نوآوری های جدید هست. این سیاره جو ندارد، به همین دلیل نمی تواند در خود دما را نگه دارد، بنابراین در شب و روز دمای آن با هم تفاوت زیادی دارد.

نام قمر بزرگتر یعنی فوبوس ریشه در کلمه یونانی به معنای ترس دارد. 5- بزرگ ترین ستاره وسیاره چه نام دارد ؟ سیاره ناهید (زهره) گر چه از خورشید دورتر است، اما داغ تر از تیر است. عکس بالا مربوط به ۲۴ مارس همان سال است و دلتای میسیسیپی را از دید ماهواره ترا (Terra) آژانس فضایی آمریکا نشان میدهد. ما تصمیم گرفتیم با برسی و تحقیق در مواد ستاره ها و فضا به گوشه ای از عجایب خلقت پی ببریم . جهان ما جهان پر رمز و رازی است که در هر گوشه از ان شگفتی هایی را مشاهده می کنیم که با بررسی در ان می توانیم به بزرگی آفریدگار پی ببریم .

درخشش هوا وقتی رخ میدهد که مولکولهای قسمت بالایی اتمسفر انرژی جذب شده از خورشید در طول روز را به هنگام شب آزاد میکنند. عکس بالا حجم خاکسترهای آزاد شده را از دید ماهواره ناسا نشان میدهد. معمولا سری تصاویر تیله آبی نیمکرههای شرقی و یا غربی زمین را نشان میدهند، اما آنچه در بالا میبینیم، قطب شمال را در وسط دارد و اروپا، بخشی از خاورمیانه و حتی ایران را در کنار ابرهای پیچ در پیش آسمان قطب شمال نشان میدهد.

در آن تصویر سیاره ما همانند یک تیله آبی رنگ داخل چهارچوب تصویر قرار گرفته بود و آنچه در بالا میبینیم هم یکی از جدیدترین عکسهای آپدیت شده سری تصاویر تیله آبی است. سیاره مریخ، مانند زمین، دارای ابر در اتمسفر و رسوبات یخ در قطبهاست، اما بر خلاف زمین، مریخ در سطح خود آب مایع ندارد. در زمین، 365 روز طول می کشد. امکان تنفس بدون کپسول اکسیژن در سطح آن وجود ندارد و نور نسبتا کمی هم از خورشید دریافت میکند.

کمی بالاتر هم شفق قطبی سبز و بنفشی به تصویر اضافه شده که آنچه میبینیم را بیشتر غیرواقعی و حیرتانگیز میکند. این قله کمی پایینتر از قسمت پایینی عکس قرار گرفته، ولی پستی بلندیها و ویژگیهای گوناگونی که در اطراف قله در این تصویر دیده میشوند، به همان اندازه زیبا هستند. بلندترین قله سطح زهره قله مانتیز ماکسول در دشت ایشتار است. در سمت راست وسط تصویر هم حلقهای نورانی دیده میشود که متعلق به بلندترین برج دنیا، برج خلیفه با ارتفاع ۸۲۸ متر است.

مکندلس در ارتفاع چند صد کیلومتری از سطح زمین چیزی در حدود ۹۷ متر از فضاپیمایش دور شد و برای مدتی کوتاه، در فضای بیانتها مانور داد. در اسلام، جمعه روز عبادت همگانی در مساجد است. بسیاری از کشورهای اروپایی دو روز مرخصی دارند. شهر بروکسل بلژیک سمت چپ پاریس به شکل منطقهای نارنجی رنگ دیده میشود و تمامی نقاط ریزی که بین مناطق پرجمعیت اروپایی میبینیم، مربوط به شهرهایی شناخته شده و شلوغ هستند.

صبح به خیر. پیشترها این کار معقول بود. از معلم عزیزم سر کار خانم امام قلی وند که ما را در این امر راهنمایی کرده اند و با حوصله ما را با مبانی تحقیق و پژوهش آشنا کرده اند تشکر می کنم. با توجه به این مسائل ما به اهمیت تحقیق در مورد فضایی پی می بریم. داده های او تایید کرد که سیاره ای جدید کشف کرده است که به فاصله 19 واحد نجومی بر گرد خورشید می گردد. 1- خورشید در چه موقع متولد شده است ؟

کاهش­های مشابهی در سایر وقایع کاتاستروف، مشاهده شد. قرار گرفتن در این نقطه به آن امکان ثبت تصاویری از تخته سنگها و سایر ویژگیهای این سیاره از فراز دلتا و همچنین غرب و شمال غرب را میداد. مصری ها آن را “Her Desher”، به معنای “قرمز” نامیدند، در حالی که منجمان چینی باستان آن را به “ستاره آتش” می شناسند. آیا شرایط زندگی در سیاره های دیگر هم وجود دارد یا نه ؟ خورشید که این همه نور و گرما دارد ، یک ستاره است . گفته شده که سوئامای گردبادی بوده که هر صدسال یک بار به وجود میآید و پیش از این گردبادی با این قدرت از چین عبور نکرده است.

حدود ۵ میلیارد سال پیش، از متراکم شدن گاز و غبار در بخشی از فضا سحابی خورشیدی شکل گرفت و به دنبال آن در مرکز این سحابی خورشید به وجود آمد. قویترین آنها، یعنی طوفان سوئامای، بادهایی با سرعت ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت داشت که بر اساس گزارشهای موجود با عبور از فیلیپین، تایوان و ساحل شرقی چین خسارتی ۲.۵ میلیارد دلاری را به بار آورد و جان ۵۰۰ نفر را گرفت.

مریخ سیارهای شناخته شده در منظومه شمسی است و دانشمندان همواره توجه ویژهای را به آن داشتهاند. منشاء آن در سطح سیاره هنوز به طور کامل شناخته نشده است. این گردبادها که با اسامی بوفا (Bopha)، ماریا (Maria) و سوئامای (Saomai) شناخته میشوند، در طول مدت سه روز تشکیل شدند. در آن روز یک انفجار باعث تخریب دکل نفتی Deepwater Horizon در این خلیج شد و تا سه ماه پس از انفجار، همچنان نفت به داخل خلیج مکزیک میریخت. Ymovіrno ، توپ hmarny تا عمق 11000 کیلومتر ، سپس اقیانوس آب گرم با عمق 8000 کیلومتر ، و سپس هسته ای به شعاع 7000 کیلومتر ذوب می شود.

دیدگاهتان را بنویسید