آیا می دانید وزنتان در سیارات دیگر چقدر است؟

نیکل که قسمتی از آن مایع است ، در مقایسه با زمین ، دلالت بر این دارد که بایستی زهره یک میدان مغناطیسی داشته باشد. چنانکه قطر آن در حدود ۱۲٫۱۰۴ کیلومتر است، در مقایسه با زمین که قطرش ۱۲٫۷۵۶ کیلومتر است. سی و یک نفر از نمایندگان گروه های فعال در حوزه گذر زهره و همچنین بسیاری از بزرگان نجوم که در این رویداد فعالیتی داشتند جهت حضور در این نشست دعوت شدند.

به گزارش گروه وب گردی خبرگزاری صدا و سيما، زحل از نظر فاصله با خورشید ششمین سیاره و از نظر اندازه دومین سیارهی بزرگ در کل منظومه شمسی است. اگر از بالای ابرهای زحل به حلقهها نگاه کنید حلقهها بیشتر سفید به نظر میرسند و جالب اینکه هر حلقه با سرعت متفاوتی به دور سیاره زحل میچرخد. این سیاره درخشان بیش از هر سیاره دیگر ، به زمین نزدیک می شود و در نزدیکترین نقطه به 42 میلیون کیلومتری ما می رسد. در فرهنگ یونان به آن ونوس می گویند.

از آنجائیکه زمین و ونوس هر دو به دور خورشید در گردشند، هر ۵۸۴ روز یکبار ونوس در گوشه ای از خورشید مشاهده می شود. در ونوس، یک چرخه روز-شب 117 روز زمینی طول میکشد زیرا ونوس در خلاف جهت چرخش مداری خود به دور خورشید میچرخد. ب.نزدیکی آن به ناظر زمینی. تلسکوپ او کیفیت مناسب برای تفکیک کامل حلقهها را نداشت و او نتوانست به دلیل شکل بیضوی زحل، آن گونه که از تلسکوپ او دیده میشد، پی ببرد. تصور دانشمندان این است که بیشتر این آتشفشانها غیرفعال هستند، هرچند تعداد انگشت شماری از آنها هنوز فعالیت دارند.

برای مثال، زهره از یک تاج برخوردار است (ساختارهای حلقهمانند که عرض آنها از ۱۵۵ تا ۵۸۰ کیلومتر است). این در حالی است که هزینه های ساخت، پرتاب و راه اندازی کل این کاوشگر رباتیک ۱۰۰ پوندی (حدود ۴۵ کیلوگرم) در طول ماموریت آن به سیاره زهره توسط شرکت «راکت لب» که یک شرکت هوافضا مستقر در لانگ بیچ واقع در کالیفرنیا است، پرداخت خواهد شد. یاپتوس سومین قمر بزرگ زحل و یازدهمین قمر بزرگ در کل منظومه شمسی است. به گزارش مشرق، زهره یا ناهید به ترتیب نزدیکی به خورشید، دومین سیاره زمینسان منظومه خورشیدی است که در مداری میان مدارهای زمین و عطارد قرار گرفتهاست.

بطوری که قمر به دور خورشید نمیچرخد، بلکه در مدار سیاره گیر افتاده و به دور سیاره میچرخد. همچنین سطح پلوتون دارای علائمی از دهانههای برخوردی بزرگ است، خصوصا دهانهای در قسمت رو به خورشید سیاره کوتوله که ۲۶۰ کیلومتر قطر دارد. یک سال در زحل که یک چرخش کامل آن به دور خورشید است، چیزی حدود ۲۹.۵ سال زمینی طول میکشد. زهره در 225 روز زمینی یا کمی کمتر از دو روز ونوسی یک دور کامل را به دور خورشید (یک سال به وقت ونوس) انجام میدهد. این کارگاه تخصصی در روز چهارشنبه 14 تیرماه 1391 در محل سالن کنفرانس های سازمان فضایی ایران در تهران برگزار شد.

در سیارههای دیگر مثل زمین و ماه، حفرهها دچار فرسایش و فروپاشی میشوند. ابرها مانعاز رسیدن نور خورشید به سطح این سیاره میشوند و نور را بازتاب میدهند.بازتاب شدید نور خورشید، دلیل اصلی درخشش بالای زهره در آسمان شب و قابل رویتبودن آن با چشم غیرمسلح است. این دایره در حقیقت مدار حرکت انتقالی زمین را به دور خورشید مشخص میکند و در واقع طرح مدار زمین بر کره آسمان است، یعنی دایرهای است که از تلاقی سطح مدار حرکت انتقالی زمین با کره آسمان که آن را اصطلاحاً “فلک ثوابت” نامیدهاند، پیدا میشود. ناهید گرم ترین سیاره در منظومه شمسی می باشد، نور خورشید بعد از نفوذ در هوا کره این سیاره توسط سطح آن جذب می شود اما وجود کربن دی اکسید زیاد از خارج شدن گرمای آن در فضای بیرون پیشگیری می کند و گرمای آن به اندازه ای است که قادر به ذوب شدن فلز سرب می باشد.

آن را با نام ناهید نیز می شناسند. ایندره ، ایزدِ تندر هندوان و ایرانیان کهن بود که خدای جنگ نیز شمرده میشد و شکستناپذیر بود. نام این قمر از خدای تیتان مراقبت و مشاهده، برادر بزرگتر کرونوس گرفته شده است. اورانوس واژهایست یونانی به معنای آسمان، و نیز خدایگان آسمان نیز در میان یونانیان به همین نام خوانده میشد. در بالای جو زهره ، حتی ابرهایی از اسید سولفوریک نیز یافت میشود. با این حال، عوامل مهم دیگری مانند جو سیاره، سرعت چرخش و تراکم سیاره نیز در دمای آن تاثیرگذار خواهد بود.

چشم انداز این سیاره غبارآلود است و دمای سطح آن به 471 درجه سانتیگراد (880 درجه فارنهایت) میرسد. به علت اینکه این سیاره 98 درجه انحراف دارد در یک چهارم حرکت آن به دور خورشید یکی ازقطب هایش به سمت زمین است ویک چهارم بعد استوایشویک چهارم پس ازآن قطب مخالف و در انتها دوباره استوایش به سمت زمین خواهد بود . مشاهدات سمت تاریک این سیاره شفقهای قطبی درخشانی را در نواحی قطبی آشکار کرده است. در اینجا ، به اجمال نگاهی خواهیم داشت به برخی اکتشافات محسور کننده ای که این کاوشگر ها عمل آورده اند .ابتدا بهتر است آنچه را پیش از ارسال کاوشگر ها به فضا میدانسته ایم ،بررسی کنیم .این دانسته ها واقعیت هایی اند که هنوز هم برای رصد هایی که شما به عمل میاورید مناسب است.

الف. نخستین سیاره ای است که به کمک تلسکوپ کشف شد. نور خورشید بعد از شش دقیقه به زهره می رسد در صورتی که به سیاره زمین بعد از هشت دقیقه می رسد و این به دلیل قرار گرفتن ترتیب سیارات است که باعث گرم شدن زهره می شود. یک دور گردش آن به گرد سیاره کیوان (زحل) حدود ۷۹ روز طول می کشد. درنتیجه اختلاف دما در طول یک سال و همینطور اختلاف دمای روز شب این سیاره زیاد نیست.پژوهشها نشان میدهند جو زهره، در میلیاردها سال پیش مثل جو زمین بوده است؛ اما ۶۰۰ میلیون سال اثر گلخانهای حاصلاز تبخیر آب، سطح گازهای گلخانهای جو این سیاره را به مرز بحرانی رسانده است.

یک روز زهره برابربا ۲۴۳ روز زمینی (از سال طولانیتر) است. قابل ذکر است این پدیده یعنی گذر زهره از دید ناظر زمینی است و زمانی رخ می دهد که زمین، زهره و خورشید در یک راستا قرار گیرند. این هفت حلقه در واقع شامل تعداد زیادی حلقه های باریک که با ذرات یخی درست شده اند، می باشند. چگالی زحل حدود ۶۸۷/۰ گرم در سانتی متر مکعب تخمین زده شده است که به دلیل ترکیب گازهای آن از آب چگالی کمتری دارد. جو غلیظ آن گرما را در نتیجه اثرات گلخانهای به دام میاندازد و آن را به گرمترین سیاره منظومه شمسی تبدیل میکند که دمای سطح آن به اندازهای گرم است که میتواند سرب را ذوب کند.

سیاره ناهید در منظومه شمسی گرم ترین سیاره می باشد. مکانی که مردم می توانند سارات و ستاره ها را ببینند. این سیاره هم همچون قمر زمین ماه دارای شکاف هایی است که از برخورد شهابسنگها به وجود آمده اند. این سیاره دارای اتمسفری رقیق است. در حالی که هنوز مشخص نیست که شرکت راکت لب از انجام این ماموریت چه سودی می برد، اما مشخص است که در صورت اجرای موفقیتآمیز ماموریت ارسال کاوشگر به سیاره زهره، این شرکت در صف انعقاد قراردادهایی برای انجام سایر مأموریتهای علمی فضایی قرار می گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید