آشنایی با سیاره زحل

بازی یک استایل گرافیکی سل شید و بسیار خاص داشت که کاملا با دنیای بازی هماهنگ و همخوان بود و همانظور که در ابتدای مطلب خدمت شما عرض کردیم، از همه مهم تر قابلیت عالی بازی Co op با عمق بسیار بالا بود که بازی را فوق العاده تر از قبل کرده بود. همه ستاره ها مانند خورشید ما نیستند. این زره سیاره را از بادهای خورشیدی و ذرات پر انرژی پیاپی که از خورشید میآیند پاسداری مینماید. دانشمندان فکر میکنند که مولکولهای ساده، مانند مونوکسید کربن، به دانههای غبار میچسبند و لایههای یخی را تشکیل میدهند که تحت واکنشهایی قرار میگیرند و مولکولهای پیچیده تری را تشکیل میدهند.

به جز خورشید گرفتگی و بارش شهابی ۲۴ آذر که اولی در کشور دیده نمی شد، برای رصد بارش شهابی دوپیکری بهترین شرایط را امسال پیش رو داشتیم؛ همین طور برخی رویدادها مانند رویت هلال های صبحگاهی و شامگاهی از دیگر اتفاقات نجومی روزهای آخر پاییز است. زمین به هیچ وجه پایگاه مناسبی برای رصد های نجومی نیست .مشکل اصلی ساکن نبودن آن است .همه رصد های را باید به خاطر حرکت زمین تصحیح کرد .

پس از یک دوره 600 ساله که گزارشهای دقیقی از آن در دسترس نیست، جرمیا هورکس انگلیسی در سال 1639 میلادی گذر زهره را رصد و ثبت کرد. در اینجا ، به اجمال نگاهی خواهیم داشت به برخی اکتشافات محسور کننده ای که این کاوشگر ها عمل آورده اند .ابتدا بهتر است آنچه را پیش از ارسال کاوشگر ها به فضا میدانسته ایم ،بررسی کنیم .این دانسته ها واقعیت هایی اند که هنوز هم برای رصد هایی که شما به عمل میاورید مناسب است. اما سوالی که این اپیزود با آن کار دارد این است که آیا ما واقعا میتوانیم چرخههای سودجویانه و شرایط اجتماعیِ سوءاستفادهگرایانه که میتوانند در یک نظام سرمایهداری ایجاد شوند را خراب کنیم؟

خورشید نزدیک به ۱٬۳۹۲٬۰۰۰ کیلومتر قطر دارد و سرچشمه اصلی نور، انرژی، گرما و زندگی برروی زمین است. شباهت بسیار مریخ به زمین علت اصلی کنجکاوی محققین در دست یابی به نتایج قطعی تر مبنی بر وجود حیات در این سیاره است. جعفری در ادامه با بیان اینکه این رخداد با چشم غیرمسلح در افق جنوب غربی قابل مشاهده است، اضافه کرد: در این زمان غول سامان خورشیدی برجیس دو درجه (به اندازه قطر یک انگشت در فاصله یک دست کشیده از چشم) شمال هلال زیبای افزاینده ماه خواهد بود.

وی تصریح کرد: ماه و سیاره زحل از مختصات رصدخانه لارستان ساعت ۰۵:۱۴، یک ساعت و دو دقیقه قبل از خورشید، طلوع میکنند و قبل از اینکه از دید ناظران زمینی محو شوند، به ارتفاع ۹ درجه بالاتر از افق جنوب شرقی میرسند. در واقع بین اتمسفر “مشتری” و این اقیانوس هیچ چیزی نیست؛ یعنی اتمسفر “برجیس” به مرور ضخیم و متراکم میشود تا اینکه بخشی از اقیانوس میشود. مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با خبرنگار حوزه فنآوریهای نوین گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ درباره مقابله سیاره مشتری (برجیس) اظهار کرد: ساعت ۴:۳۰ بامداد روز چهارشنبه (۱۹ اردیبهشت ماه) سیاره مشتری به وضعیت مقابله میرسد؛ مقابله وضعیتی است که در آن زمین بین خورشید و سیاره مذکور قرار میگیرد.

این اجرام حدود ساعت ۴ بامداد چهارشنبه از افق جنوب شرق همراه با صورت فلکی کمان، در زمینه کهکشان راه شیری طلوع خواهند کرد، در حالی که کوژ ماه کاهنده بالاتر از سیاره بهرام دیده خواهد شد. عتیقی گفت: این سیاره در این زمان در 6/5 درجه ای جنوب سیاره ماه قرار می گیرد و بیش از 700 کیلومتر با زمین فاصله خواهد داشت. این ذرات بسیار نیرومندتر میباشند به گونه ای که میتوانند به ابزارهای فضاپیماهایی که نزدیک سیاره شدهاند آسیب برساند. مدارک و شواهد موجود در مورد اقیانوس باستانی احتمالی در نیمکره شمالی مریخ نشان میدهد این اقیانوس در سالهای اخیر رو به رشد بوده و اکنون شواهد اضافی حاکی از آن است که یک برخورد بزرگ سیارکى ميلياردها سال قبل یک مگاسونامی در سياره سرخ بهرام ایجاد کرده است.

عتیقی افزود: از جمله هم نشینی های ماه که بسیار مورد توجه بوده است می توان به قرارگیری ماه در نزدیکی سیاره برجیس یا همان مشتری اشاره کرد. در یک اتفاق کاملا نادر ، مقابله سیاره برجیس در 6 فوریه 2015(17 بهمن93) با اعتدال آن در فوریه همزمان بود.وقتی خورشید در 5 فوریه(16 بهمن) از سطح استوایی سیاره برجیس عبور کرد ، این ظاهر شدن بر روی لبه یک سیاره غول پیکر می باشد که صحنه را برای یک سری از حوادث قابل توجه فراهم نمود.برای زوج قمرهای بعدی ، ناظران در پشت صحنه می توانند قمرهای سیاره برجیس را که مسبب یک سری از گرفتها و گذرها می باشد را مشاهده نمایند .

در تاریخ 7 فوریه(18 بهمن) قمر یخی اروپا که ممکن است بزرگترین اقیانوس زیرزمینی منظومه شمسی باشد، سایه خود را بر روی قمر آیو انداخت، و حوادثی از این قبیل تا پایان جولای 2015(تیرماه 94) ادامه داشته است . مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران درباره رخداد نجومی همنشینی سیارات کیوان و برجیس در شامگاه دوشنبه، اول دی اظهار کرد: برخی رخدادهای نجومی خاص بوده و دلیل این موضوع میتواند فاصله زمانی زیاد برای تکرار یک رخداد باشد، مثلا فاصله گذرهای سیاره ناهید (زهره) از جلوی خورشید زیاد است اما نوع دیگری از رویدادها که با آنها مواجه هستیم همچون ماه و خورشیدگرفتگی است که این رویدادها برای آماتورهای اخترشناسی جذاب بوده و هر ساله اقدام به رصد اینگونه پدیدهها میکنند.

در اخترشناسی، روشنایی اجرام با “قدر” اندازه گیری میشود و هرچه عدد آن کمتر باشد، جرم روشنتر است. جو آن بسیار نادر است و فشار روی سطح تقریباً 200 برابر کمتر از زمین است. بیشتر بخوانید:تصاویر هیجان انگیز ناسا از لکه سرخ مشتری بارزترین نشانه سطح این سیاره لکه سرخ بزرگ و توده گاز چرخان، همانند گردباد آن است. سیارهای با اتمسفر توفانی است و ابرهای مختلف و رنگین اتمسفر مشتری و غبارهای موجود در آن، از مشتری سیارهای رنگارنگ ساخته است.بارزترین نشانه سطح این سیاره لکه سرخ بزرگ و توده گاز چرخان، همانند گردباد آن است.

بارزترین نشانه سطح این سیاره لکه سرخ بزرگ و توده گاز چرخان، همانند گردباد آن است. حرارت سطح آن ۲۰۰ درجه سانتی گراد زیر صفر است. زحل از سانتسیا دور بود ، بنابراین دمای بالای اتمسفر آن 35 درجه سانتیگراد پایین تر ، زیر مشتری است و آمریکا در حالت متراکم قرار دارد. مسعود عتیقی مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره “مقارنه” اظهار کرد: سیارات در گردش به دور خورشید گاهی اوقات در شرایطی قرار میگیرند که نسبت به زمین در سوی دیگر مهر تابان قرار داشته و در حقیقت زمین، خورشید و آن سیاره در یک راستا هستند به نحوی که خورشید بین زمین و آن سیاره قرار دارد و در اصطلاحات نجومی به این واقعه «مقارنه» گفته می شود.

در مقایسه با زمین، حرکت زحل به دور خورشید کند است، اما حرکت آن به دور خود سریعتر است. همچنین این سیاره بر روی یکی از وسیعترین مدارهایی که تاکنون کشف شده است، به دور منظومه ستارهای میچرخد و با فاصله خیره کننده 100 برابر بیشتر از فاصله مشتری تا خورشید را دارد. به گزارش سرویس گوناگون جام نیـوز، سیاره مشتری یا “برجیس” بزرگترین سیاره منظومه خورشیدی و تقریبا هزار برابر زمین است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتگو با ایسنا، در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ادامه داد: رویدادی پیش روی ماست که نوعی بسیار خاص بوده و در هر ۲۰ سال و یا بطور دقیقتر هر ۱۹.۶ سال، همنشینی سیارات برجیس و کیوان «مشتری و زحل» رخ میدهد. امروزه با بهره گیری از فنآوریهای موجود، تنها بخش کوچکی از این منبع سرشار مهار شده و بطور اقتصادی قابل بهره برداری است. در اطراف محور ، با یک دوره 58.6 روزه ، دقیقاً 2/3 دوره مداری ، به دور خود می چرخد ، بنابراین نقطه پوست سطح آن تنها یک بار در 2 سنگ عطارد به Sontsya می چرخد ، به طوری که در خواب 2 سنگ اضافه می شود!

سه حلقه نامرئی دارد و تنها زمانی که از مقابل خورشید عبور میکند، قابل مشاهده هستند؛ چون نور خورشید این حلقهها را درخشان میکند و ما از زمین میتوانیم آنها را ببینیم. همنشینی قریبالوقوع ماه با برجیس و کیوان/ امکان حیات در این سیارهها وجود دارد؟ سعید جعفری کارشناس نجوم و دبیر اجرایی خاورمیانه در شورای مشورتی نسل فضا در حمایت از برنامه کاربرد فضای سازمان ملل متحد (SGAC) ، درباره همنشینی ماه و مشتری گفت: اولین رویداد نجومی آبان ماه ۹۹ که امروز پنج شنبه ۱ آبان به وقوع میپیوندد همنشینی ماه و مشتری یا هُرمُز است.

به گزارش شریان نیوز،سعید جعفری کارشناس نجوم و دبیر اجرایی خاورمیانه در شورای مشورتی نسل فضا در حمایت از برنامه کاربرد فضای سازمان ملل متحد (SGAC) درباره همنشینی ماه و مشتری گفت: اولین رویداد نجومی آبان ماه ۹۹ که امروز پنج شنبه ۱ آبان به وقوع میپیوندد همنشینی ماه و مشتری یا هُرمُز است. مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به پدیده همنشینی در شامگاه امروز، گفت: در ساعت ۲۱:۲۴ دقیقه شامگاه امروز دوشنبه ٣٠ اردیبهشت زمان نزدیکی زاویهای “ماه” و سیاره “برجیس” (مشتری) است. ناطقان: مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در این باره گفت: در ساعت ۲۳ و ۵۳ دقیقه امشب (پنجشنبه، ۱۱ مهر) پدیده نجومی همنشینی ماه و مشتری رخ خواهد داد.

آخرین رخداد زیبای نجومی این ماه همنشینی ماه و سیاره غول پیکر برجیس در صورت فلکی کمان است که در ساعت ۲۳ و ۶ دقیقه چهارشنبه، ۳۰ بهمن رخ خواهد داد. غول های یخی منظومه شمسی، اورانوس و نپتون، به اندازه کافی مورد توجه قرار نمی گیرند و معمولا تمام توجه به خواهر و برادر بزرگتر آن ها، مشتری قدرتمند و زحل باشکوه معطوف می شود. مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفتوگو با خبرنگار حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره نورانیترین اجرام موجود در سامانه خورشیدی گفت: در اجرام منظومه خورشیدی ۱۲ مورد آنها نورانیترین اجرام هستند.

دیدگاهتان را بنویسید