آرارات در قرآن

بعضی مورخین بدین باورند که بدخشان قبلآ با مرکزیت لانشی (بهارستان فعلی) مرکز حکومت یوچی ها بود . میر جلال الدین محدث ارموی (احیاگر میراث مکتوب شیعی) در این باره نوشتهاست: «هشتورد یا هشتجرد همان هشتگرد فعلی است.» منتجب الدین نیز در کتاب الفهرست، از شخصیت فخر آور هشتجردی به عنوان یک چهره شیعی و فاضل یاد کرده و مینویسد که او دیندار و فاضل بودهاست. این شخصیت محبوب« صبا » از جمله ی بزرگ ترین و مهم ترین قهرمانان عرصه ی عشق بازی است . یکى از ساده ترین راه هاى نگهدارى ساختمان ها و منازل، بنا نکردن آنها در نزدیکى شیب ها و در مسیر حرکت مواد مذاب آتشفشانى است.

کوه آرارات در مرز مشترک ایران، ترکیه، آذربايجان، ارمنستان یک آتشفشان خاموش است و در طول سال پوشیده از یخ و برف میباشد. زیباک بیشتر از صدوهشتاد کیلومتر با پاکستان مرز مشترک دارد. معدن گوگرد، یکی از معادن مهمی است که در زیباک فراوان یافت میشود. در معادن نمک چه به صورت روباز و چه به صورت تونلی توسط انفجار نمک استخراج میشود روش چال زدن و استخراج در معدن نمک رو باز با تونلی تفاوت کوچکی دارد که در ذیل به آن اشاره میشود.

علاوه بر جزیره هرمز یکی از دلایل رونق بازرگانی و تجارت در جزیرهی قشم، وجود معادن مختلفی همچون خاک سرخ نمک و گاز است که خود، موجب اشتغال زایی و ایجاد درآمد برای ساکنان جزیره بوده و در گذشته های نه چندان دور، یکی از منابع تامین نمک صنعتی صادراتی به کشورهای عرب همجوار و سایر مناطق دنیا به حساب می آمد اما امروزه به دلیل حفظ منابع طبیعی در این منطقه، این کار به مراتب کمتر صورت می گیرد. رادیو لرستان در سال ۱۳۳۷ آغاز به کار کرد. » از جایم جستم و از خانه گریختم و ملا در خانه مانده بود، پدرم که با خبر شد، گفت: «چرا این کار را کردی؟

ویژگی عرضه ژله رویال به این نحو این است که این محصول خاصیت عسل و ژله رویال را به طور توأم داراست. طالبان در روزهای گذشته نیز کنترل دو شهرستان دیگر در ولایات بلخ و سمنگان را در شمال افغانستان به دست آورده است. ولسوالی خاش ولایت بدخشان به تازگی به دست طالبان افتاده است و از آنجایی که این ولسوالی، یازده ولسوالی بدخشان را به فیضآباد وصل میکند، از بین رفتن امنیت آن، تهدید جدی برای سایر ولسوالیها است. اگر قصد بازدید از گنبد نمکی جاشک را دارد و یا میخواهید اطلاعات کاملی از آن به دست آورید با ما همراه شوید تا در ادامه آن را به طور کامل به شما معرفی نماییم.

بازالت، آندزیت و تراکیت از جمله سنگ هایی هستند که در نتیجه سرد شدن گدازه ها به صورت های لایه ای یا ورقه ای تشکیل می شوند. گذشته از اشکالات متعدد و تاریخی داستان «جزیره خضراء» ، تطبیق آن بر «مثلث برمودا» علاوه بر آن که ترسیمی نادرست و غیر معتبر است؛ چهره امام زمان (عج) را نیز مخدوش میسازد . داستان کشتی نوح از گذشته های دور مورد توجه اقوام مختلف بوده است. کوه بیستون به علت شرایط جغرافیایی از آغاز زندگی بشر تا به امروز مورد توجه بوده و محل نیایش پارسیان دوران باستان بهشمار میرفته است و از روزگار کهن رازهای سر به مهر تاریخ را در سینه دارد.کوه بیستون در فاصله ۳۲ کیلومتری شمالشرق شهر کرمانشاه قرار دارد، محوطه تاریخی و نگارههای بیستون به طول تقریبی پنج و عرض سه کیلومتر است و آثاری از دوران پیش از تاریخ تا به امروز را در بر دارد، تاکنون ۲۸ اثر آن در فهرست آثار ملی و ۱۳ اثر همراه کتیبه بیستون در سیامین اجلاس کمیته ثبت میراث جهانی یونسکو شهر یلنیوس کشور لیتوانی در ۸ جولای ۲۰۰۵ میلادی به ثبت جهانی رسیده است.

اما در مورد استخاره، ضروری است در ابتدا همه مشورتها را انجام دهید، آنگاه اگر راهی پیدا نکردید می توانید از خداوند طلب خیر کنید. بدخشان به عنوان سرزمین مرزی برای جهان اسلام از اهمیت نظامی و تجارتی خاصی برخوردار بود و همین امر موجب میشد تا دستگاه خلافت به قبول تابعیت صوری آن تن در دهد(نک مسعودی.64)اما بناهای چون قلعه و رباطی که توسط زبیده همسر هارون در بدخشان ساخته شده است . برخی از محقیقان چون انوکی برآن بودند که بدخشان خاستگاه اصلی هپتالیان بوده است. یک روز در مدرسه یکی از دوستانم مشکلی داشت و از من خواست که به او کمک کنم.

نخست نظر به محدود بودن مازاد توليد درونی، امپراتوريهای نوپا توانسته اند که تنها از طريق امکانات مالی بيرونی (غنيمت، ولجه و غارتگری در سرزمين های همجوار) از حمايت و همسويی نيروهای ” فرار از مرکز” برخوردار گردند. این ولایت از نظر موقعیت جغرافیایی بین خطوط طول جغرافیایی شرقی ۷۰ درجه ۴ دقیقه و ۳۶ ثانیه و عرض جغرافیایی شمالی ۳۶ درجه و ۵۰ دقیقه و ۱۶ ثانیه واقع است. یک قسمت از این ولسوالی، در مرز بین المللی بین افغانستان و پاکستان قرار دارد.

نام پیشین این ولسوالی، جوزان یا جوزگون دره بوده که به معنی شهر و محل “گردو” است. در چند سال گذشته، صدها عضو طالبان و نظامیان افغانستانی در این محل کشته شدهاند. وآن دیگری با صلاح مشورت ، محل مناسبی پیدا کرده وپول خودرا در آنجا سرمایه گذاری کند، ضمن کمک به پیشبرد اهداف اقتصادی کشور، خود نیزسرهرماه مبلغی بابت سود حاصله دریافت کرده وبتدریج به زندگی خود سروسامان دهد و باگذشت زمان ارزش سرمایه اش هم بالا رفته وسرمایه اوپول قابل ملاحظه ای گردد ، ما عمل فرد دوم را توسعه پایدار مینامیم . بیشتر مردم تگاب به دامپروری و کشاورزی مشغول هستند و وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند.

سرابها، چشمهها، نهرها، رودهای پرآب بسیاری که از دل کوههای سر به فلک کشیده در دشتهای این استان جاری شدهاند، بستر مناسبی برای جاری شدن رودخانههای فصلی و دائمی به وجود آورده و حدود ۷۷۰ چشمه و ۷۴ سراب دل هر بیننده را مجذوب خود میکند. بعضی گفته اند قبر شیث بن آدم و حوا در دل این کوه قرار دارد و گویند چند پیامبر نیز در دل آن مدفونند. تمامی قسمتهای برجای مانده بنا از سنگ و ملاط است و قسمت شمالی آن سالمتر از سایر قسمت هاست سبک طاق این قلعه شباهتهایی با قلعه زاخه در همین منطقه دارد.

زمین های قابل کشت نیز دارد و از گزشته های دور کشاورزی بخش مهمی از اقتصاد این سرزمین را تشکیل میدهد . یوچیها که به نوبه خود به یوچیها بزرگ و یوچیهاخورد تقسیم میشدند بعدآ به باختر رفتند و حکومت مقتدری را بنا نهادند همچنان سرزمین بدخشان خاستگاه هیاطله (یفتلیها) و کوشانیها بوده است که امپراتوریهای بزرگی را تشکیل دادند که بخش های اعظم ایران.هندوستان.خراسان و ماوراالنهر را در بر میگرفت. تیشکان: یکی از ولسوالیهای ولایت بدخشان که در غرب آن قرار دارد، تیشکان است.

زیباک: ولسوالی زیباک یکی از زیباترین ولسوالیهای ولایت بدخشان افغانستان است که در جنوب آن قرار دارد؛ این ولسوالی که حدود ۹ هزار نفر جمعیت دارد، دارای درههای سرسبز و کوهای بلند است. زمستان زیباک خیلی سرد بوده، اما تابستانی بسیار دلپذیر دارد. مردم زیباک به صلح و آرامش بسیار علاقمند هستند و به همین دلیل جرایم اخلاقی، جرایم جنایی، جرایم علیه امنیت در این ولسوالی بسیار پایین است. کُران و مُنجان: این ولسوالی یکی از ولسوالیهای جنوبی ولایت بدخشان است.

شیب درهها و وادیهای منطقه نیز به همین سمت است و چند وادی مانند عقیق، بَطْحان و مَهْزور که از درون و اطراف شهر میگذرند، به تدریج به یکدیگر میپیوندند و از جنوب این کوه به سمت شمال غرب آن و از نزدیک کوه عَینَین در دامنه آن ادامه مییابند و به پشت احد به سوی دریای سرخ میروند. ایرانشهر3) کذارش شده است که در حدود سال 198ق فرمانروای بومی بنام هاشم بن مجور ختلی ظاهرآبی آنکه از سوی دستگاه خلافت منصوب شده باشد زمام امور را در منطقه بدست داشته است.

این ولسوالی بیش از ۲۵ هزار نفر جمعیت دارد. فیضآباد: ولسوالی فیض آباد، مرکز ولایت بدخشان است و بیش از ۵۰ هزار نفر جمعیت دارد. مساحت بدخشان بیش از ۴۷،۴۰۳ کیلومتر مربع میباشد و جمعیت آن حدود یک میلیون نفر برآورد شدهاست. در کل پوشش گياهي منطقه شامل گون، گيشدار و قيچ است که در فصل زمستان و بهار انواع گياهان يکساله سطح زمين را ميپوشاند و زيبايي خاصي به آن ميبخشد.

و نیز در جهت قبله این مسجد موضعى است سوراخ در کوه به قدر سر آدمى، گفته شده که آن حضرت نشسته اند بر روى سنگى که در زیر او واقع است. برخی چون تو ماشک برآنند که (استان کوهستانی) که یونانیان از آن یاد کرده اند. ولسوالی شهدا از سرسبزترین مناطق در ولایت بدخشان است که دارای درختان میوه شامل گردو، توت، بادام، سیب، گیلاس، آلبالو، زردآلو، شفتالو است؛ نکته حائز اهمیت این است که بیشتر فراوردههای صنعت باغداری این ولسوالی از اقلام تجارتی و صادراتی افغانستان محسوب میشوند.

ملا اولیاء گاهی شعر میسرود و بیشتر در قالب رباعی طبع آزمائی میکرد. ساکنان تیشکان را تاجیکان تشکیل میدهند و تعدادی هم از هزارهها در آنجا ساکن هستند. بخشی دیگری از زمینه های اقتصادی بدخشان معادن. ولایت بدخشان در شمال افغانستان قرار دارد و یکی از زیباترین و سرسبزترین ولایت های این کشور یاد می گردد. علامه طبرسی در تفسیر این آیه می نویسد: خداوند می فرماید: از شرک و گناهان بپرهیزید تا ما درهای برکات و خیرات تکامل بخش را، از آسمان به وسیله آمدن باران و از زمین به خاطر روییدن گیاهان و به وجود آمدن میوه ها نازل گردانیم.

دیدگاهتان را بنویسید